Connect with us

Botë

DAÇIQ: NJËZËRI E KEMI REFUZUAR LETRËN E SCHOLZ DHE MACRON

Published

on

Ministri i punëve të jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, në një intervistë për gazetën “Novosti” (novosti.rs) të realizuar më 6 nëntor 2022, deklaroi se institucionet shtetërore të Serbisë njëzëri e kanë refuzuar planin franko-gjerman për marrëveshjen gjithëpërfshirëse në mes të Kosovës dhe Serbisë, duke e cilësuar si të papranueshëm.  

 Në pyetjen e gazetares së të përditshmes beogradase “Novosti”, se cili do të jetë reagimi i Serbisë ndaj “ofertave dhe presioneve të padrejta”, siç i cilësoi gazetarja, për çështjen e Kosovës, Daçiq u përgjigj:     

“– Duhet të dimë se nuk do të marrim kurrë një zgjidhje që do të jetë ideale për ne. As për Prishtinën, por ata nuk më interesojnë. Jemi në një hapësirë ​​ku nuk ka zgjidhje ideale dhe ku duhet të matim me kujdes atë që mund dhe nuk mund të pranojmë pa i cenuar interesat tona më të rëndësishme.”

Në komentin e gazetares së me planin e Scholz-it dhe Macron-it, Serbisë po i ofrohet pranimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara në këmbim të një perspektive të turbullt evropiane, Daçiq u përgjigj:

“- Ata nisen nga qëndrimi se pavarësia e Kosovës tashmë është punë e kryer, por ne nuk e pranojmë këtë. Ne duam të flasim dhe gjatë gjithë kohës tregojmë se jemi konstruktivë, kemi propozime për kompromis, por nuk mund t’i bëjmë ato marrëveshje të papritura. Konkluzioni nga seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare është se ky propozim është i papranueshëm për ne dhe të gjithë votuam “po”. Nuk na jep mundësi të flasim, sepse baza nga e cila nis – që Kosova është shtet i pavarur, është e papranueshme për ne. Dhe kjo, nëse do ta njihni apo jo në kuptimin formal, por do të pajtoheni që Kosova është anëtare e OKB-së, është shumë e vështirë për ne. “ – deklaroi Daçiq në fund të intervistës për gazetën serbe Novosti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Botë

Bosnje-Hercegovina goditet prej një tërmeti rreth 4-shkallësh

Published

on

Sarajeva dhe rrethina e saj janë goditur në mëngjesin e së hënës prej një tërmeti rreth 4 shkallësh të Rihterit, sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare dhe Institutit Federal të Hidrometeorologjisë.

Tërmeti 3.9 shkallë është regjistruar rreth orës 9:22 afër Sarajevës.

Thellësia e tërmetit ka qenë gjashtë kilometra.

Qytetarët e Sarajevës kanë thënë se tërmeti është ndjerë shumë dhe ka zgjatur disa sekonda.

Deri më tani nuk është raportuar për ndonjë dëm material.

/REL/

Continue Reading

Botë

Katër të vdekur nga zjarri në Tivar të Malit të Zi

Published

on

Tre të mitur dhe një i person i moshës madhore kanë vdekur nga zjarri që shpërtheu mëngjesin e 15 shkurtit në një vendbanim rreth orës katër në një lagje të banuar me romë në Tivar, në Mal të Zi.

Zjarri, që shpërtheu rreth orës 04:00, përfshiu disa objekte dhe më pas u njoftua zjarrfikësja.

Siç tha prokurorja Mirjana Tankosiq Vuçiniq për Radion Evropa e Lirë, katër trupat e pajetë u gjetën në vendngjarje.

“Kemi gjetur katër baraka të djegura dhe katër trupa të djegur në to. Shkaku i zjarrit do të dihet pas vlerësimit të ekspertëve”, tha ajo.

Zjarri përfshiu një lagje të improvizuar ku jetojnë kryesisht romë. Këshilli i Romëve në Mal të Zi tha se kjo tragjedi tregon se sa është e nevojshme shpërngulja e familjeve rome nga lagje të tilla.

“Fakti që shumë familje detyrohen të jetojnë në baraka të parafabrikuara, pa kushte dhe siguri adekuate, është një problem serioz social. Pa mbështetjen dhe masat e duhura mbrojtëse, këto familje janë të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh të aksidenteve siç është ky zjarr”, tha këshilli.

Këshilli i Romëve u bëri thirrje autoriteteve shtetërore që të përmirësojnë kushtet e banimit për popullatën rome në Tivar dhe në mbarë Malin e Zi.

/REL/

Continue Reading

Botë

Në mesin e 14 të vrarëve në sulmin në Pragë ka edhe shtetas të huaj

Published

on

Autoritetet çeke njoftuan të premten se në mesin e 14 personave të vrarë nga një student i armatosur në një universitet të Pragës kishte edhe shtetas të huaj.

Më shumë se 20 persona të tjerë u plagosën në njërin prej sulmeve më të rënda masive në historinë e Republikës së Çekisë.

Sulmi i përgjakshëm ndodhi të enjten në departamentin e filozofisë në Universitetin e Karlit, ku sulmuesi ishte student, tha shefi i Policisë së Pragës, Martin Vondrasek. Sulmuesi vdiq, po ashtu, thanë autoritetet. Emri i tij nuk është publikuar.

Autoritetet çeke nuk treguan se shtetas të cilave vende janë viktimat.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, tha të enjten se nuk ka shtetas të Kosovës të vrarë apo të plagosur në sulmin që ka ndodhur në Pragë, sipas informacioneve të fundit që ka marrë.

Policia beson se sulmuesi e vrau babanë e vet të enjten në mëngjes në vendlindjen e tij, Hostun, në perëndim të Pragës, dhe se ai kishte planifikuar të kryente vetëvrasje, sipas Vondrasek, i cili nuk shpjegoi më shumë.

Vondrasek tha mbrëmë se 14 persona u vranë dhe 25 u plagosën, pasi fillimisht ishte raportuar për 15 të vrarë e 24 të plagosur.

Autoritetet paralajmëruan se numri i të vdekurve mund të rritet.

Vondrashek shtoi se sulmuesi kishte leje armësh dhe posedonte disa të tilla.

Motivi për të shtënat vdekjeprurëse në Fakultetin e Arteve nuk është ende i qartë. Policia tha se ka informacione të pakonfirmuara se i dyshuari – i identifikuar nga mediat si David K. – është frymëzuar nga një incident i ngjashëm në Rusi, por nuk dha detaje të tjera. Autoritetet shpallën të shtunën e 23 dhjetorit ditë zie në Çeki. Me flamujt që do të ulen në gjysmështizë dhe kambanat që do të bien në të gjithë vendin, do të nderohen dhe do të kujtohen të 14 të vrarët.

/REL/

Continue Reading

Trending