Connect with us

Ferizaj

Kush është “Zot shtëpie” në Ferizaj?

Published

on

Një mori reagimesh u shkruan sot në facebook nga institucione dhe persona me ndikim politik në Ferizaj.

E përbashkëta e reagimeve ishte fjalia “Zot shtëpie”.

Krejt kjo pas vizitave të ministrit Hajrulla Çeku tek ish-gjimnazi që u dogj dhe të nesërmen tek kisha katolike në Ferizaj, me rastin e nisjes së renovimit të saj.

Për këto vizita, institucioni i Komunës së Ferizajt u “prek”, për shkak se sipas tyre nuk u ftuan nga ministri.

Reagimet pas reagimit të Komunës vazhduan edhe nga shefi i grupit parlamentar të asamblistëve të LDK-së, Flamur Istrefi dhe nga asamblisti i Vetëvendosjes, Brahim Osmani.

Istrefi dhe Osmani kërkuan nga kryetari i Komunës së Ferizajt që të “thotë disa fjalë” për ngjarjet që po ndodhin në këtë qytet.

Madje Osmani, vizitën e Agim Aliut në Turqi e cilësoi si “pushime”.

Debati për të “Zotin e shtëpisë” ka shumë gjasë që të vazhdojë edhe pse në ligjin për Vetëqeverisjen Lokale nuk ka përkufizim apo definicion se çka nënkuptohet me termin “Zot shtëpie” i një Komune në Republikën e Kosovës, siç shënohet në komunikatën zyrtare të Komunës së Ferizajt.

Reagimi i Komunës së Ferizajt:

Reagimi i Flamur Istrefit:

Reagimi i Brahim Osmanit:

Ferizaj

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli

Published

on

Është ndarë nga jeta mjeku ferizajas Dr. Bashkim Kololli.

Lajmi për vdekjen e Dr.Kolollit u bë i ditur nga familjarët dhe shokët e tij në rrjetet sociale.

Dr. Bashkim Kololli kreu studimet pranë Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë dhe në Zagreb të Kroacisë. Ai ishte ndër mjekët nga plejada e parë e mjekëve ferizajas.

Si specialist i neuropsikiatrisë, i ndjeri punoi në spitalin e psikiatrisë në Neuchatel, në spitalin e kantonit të Valaisit dhe së fundmi në spitalin psikiatrik të Marsensit.  

Në nderim të jetës dhe veprës të të ndjerit Dr. Bashkim Kololli, sot më 16 Korrik 2024, në ora 11:30, në Teatrin “Adriana” do të mbahet mbledhje komemorative.

Continue Reading

Ferizaj

Policia në Ferizaj javën e kaluar shqiptoi 1770 gjoba në trafik

Published

on

Policia në Ferizaj ka njoftuar se gjatë javës së kaluar janë raportuar 48 aksidente trafiku ku njëri prej tyre me fatalitet derisa janë shqiptuar 1770 gjoba në trafik dhe janë hequr 23 patentë shoferë.

“Policia Rajonale e Ferizajt ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh në identifikimin e kundërvajtësve të ndryshëm në komunikacion me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në kuadër të këtyre aktiviteteve policia rajonale e Ferizajt gjatë javës që shkoi, nga data 08-14/07/2024 ka shqiptuar 1770 gjoba kundërvajtëse dhe ka hequr edhe 23 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion” thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Ferizaj

Ferizaj ka 109 mijë e 345 banorë rezident

Published

on

Sipas të dhënave preliminare të publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, në vetëm 9 nga 38 komuna të Kosovës ka pasur rritje të popullsisë rezidente.

Në mesin e tyre është edhe komuna e  Ferizajt që sipas shënimeve ka 109 345 banorë që shënon një rritje të lehtë prej 0.68% krahasuar me regjistrimin e vitit 2011.  

Komunave me rritjen më të lartë të popullsisë u prinë Fushë Kosova me 83.99% pasuar nga Parteshi me  81.93 %, Graçanica me 81,46 %, Shtërpca me  56,71 %, Kllokoti me 19,13 %, Prishtina me 14, 21 %, Obiliqi  me 5,78 % dhe Mamusha që ka rritje prej 1,96 %. Ndërkaq, sipas shënimeve 29 komunat tjera kanë shënuar rënie të popullsisë.

Aktualisht komuna me numrin më të madh të banorëve është Prishtina me 227 mijë e 154 banorë, pasuar nga Prizreni me 147 mijë e 428 banorë dhe Ferizaj me 109 mijë e 345 banorë.

Continue Reading

Trending