Connect with us

Ferizaj

Inspektorët e Ferizajt lëshuan 102 gjoba gjatë vitit 2022

Published

on

Më 31 mars do të mbahet seancë e Kuvendit Komunal të Ferizajt.

Në këtë mbledhje të kuvendarëve, kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu do të prezantojë raportin e punës për vitin 2022.

Raporti i punës së Komunës së Ferizajt, përmban të arriturat e secilit sektor komunal.

Sipas këtij raporti, sektori i Inspektoratit të Tregut në Ferizaj gjatë vitit 2022 kreu 243 kontrollime.

Ky inspektorat, konfiskoi mallra në dy raste kurse lëshoi 35 gjoba ndaj subjekteve afariste për shkelje.

Në raport thuhet se po ashtu, Inspektorati i Tregut procedoi katër lëndë në Gjykatën e Ferizajt për kundërvajtje.

Sektori i Ndërtimit, sipas këtij raporti ka kryer 305 inspektime teksa edhe ka marr 26 vendime për ndërprerje të punimeve.

20 gjoba mandatore u lëshuan nga ky sektor e gjithashtu u proceduan 3 kallëzime penale në Prokurorinë e Ferizajt dhe u morën dy vendime për rrënim.

Sektori i Ambientit gjatë 2022-tës shqiptoi 43 gjoba për hedhje të mbeturinave kurse thuhet se dhanë edhe shumë vërejtje verbale.

Ky sektor ka bërë 15 rekomandime për eliminimin e deponive ilegale.

Sektori Komunal, në këtë raport tregon se ka kryer 280 kontrolle të rregullta dhe 108 vizuele.

Katër gjoba janë shqiptuar nga ky inspektorat e po ashtu katër lëndë u proceduan në Gjykatë për kundërvajtje.

Sektori Komunal ka punuar me 3 inspektorë, sektori i ambientit ka punuar me 2 inspektorë, ai i Ndërtimit me 2 dhe ai i Tregut me 2 inspektorë.

Raporti i Inspektorateve:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending