Connect with us

Ferizaj

Xhavit Zariqi deklaron 90 euro pagë mujore

Published

on

Të zgjedhurit nga vota e popullit dhe disa zyrtarë tjerë publik janë ligjërisht të obliguar që të deklarojnë pasurinë e tyre në Agjencinë për Parandalimin e Korrupsonit në baza të rregullta vjetore.

Këtë obligim e ka edhe kryesuesi i Kuvendit Komunal të Ferizajt, Xhavit Zariqi.

Por ngjashëm sikurse  kryetari i Komunës,  edhe kryesuesi Zariqi sivjet nuk e ka deklaruar pagën e plotë vjetore.

Për vitin 2022, Zariqi ka deklaruar të hyra vjetore nga Kuvendi Komunal në vlerë prej 1,090.39 euro , që mesatarisht për një muaj i bie rrogë prej 90.86 euro.

Megjithatë, nëse krahasohet me vitin 2021, kryesuesi Zariqi sivjet ka përparuar, pasi që vitin e shkuar ai nuk e kishte deklaruar asnjë të hyrë nga Kuvendi komunal.

Lidhur me deklarimin e vitit 2021, Agjencia Kundër Korrupsion më 14 Mars të këtij viti kishte ngritur kallëzim penal kundër kryesuesit Zariqi, mirëpo Prokuroria Themelore e Ferizajt ka pushuar hetimet nën pretekstin se ka mungesë të provave.  Mirëpo në fletëdeklarimin e vitit 2021, i cili është shënim publik,  shihet qartë se nuk ka deklarim e tij të pagës në rubrikën e të hyrave vjetore.

TV TEMA ka kërkuar sqarime nga Agjencia Kundër Korrupsion për provat që i kishte deponuar me këtë kallëzim penal në Prokurori, mirëpo ky institucion nuk ka kthyer fare përgjigje.

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending