Në kuadër të punimeve të Samitit për Siguri që po mbahet në Moldavi, Presidentja Osmani u takua edhe me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy.

Në videon që po qarkullon në internet shihet se takimi ishte jo formal dhe në një atmosferë shumë miqësore.

Përndryshe, Republika e Kosovës është ndër vendet e para që iu bashkua aleancës Euro-Amerikane në përkrahje të Ukrainës dhe vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Ky pozicion i Kosovës, sot u shfaq edhe me renditjen e uljes në tavolinë ku Presidentja Osmani ishte krah për krah me Macron dhe kancelarin Scholz përballë Zelenskyt ndërkaq Presidenti Serb Aleksandar Vuçiq ishte “shpërblyer” me një ulëse anash të tryezës.

Foto: Blerim Vela/Twitter

Të ngjashme

Të tjera