Connect with us

Kosovë

Kuvendi themelon Komisionin Hetimor për rezervat shtetërore

Published

on

Pas rreth katër orësh diskutime, Kuvendi i Kosovës me 69 vota për, vendosi për themelimin e Komisionit Hetimor parlamentar për rezervat shtetërore.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, njoftoi se nga 75 deputetë që morën pjesë në votim, 69 kanë qenë për, një deputet ishte kundër kurse 6 deputetë abstenuan.

Drejtues i këtij Komisioni është deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, derisa zëvendëskryesuese është deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku.

Në këtë komision Lëvizja Vetëvendosje do t’i ketë pesë anëtarë, PDK dhe LDK nga dy, derisa AAK dhe grupet jo shumicë do të përfaqësohen me nga një anëtar.

Kosovë

Aksion kundër fajdexhinjve në Gjilan

Published

on

Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda, të premten ka zhvilluar një aksion kundër fajdexhinjve në tri lokacione të ndryshme në rajonin e Gjilanit.

Sipas Policisë ky operacion policor u realizua pas ndërmarrjes së veprimeve operative hetimore në bashkëpunim dhe koordinim me Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, me qëllim të identifikimit dhe arrestimit të personave të dyshuar të përfshirë në

Në këtë aksion. nën dyshimin për veprat penale “fajde” dhe “detyrim”, janë arrestuar dy persona derisa një tjetër është në kërkim policor. Ata dyshohen se i kanë shkaktuar dëm material në vlerë 600 mijë euro një personi.

“Gjatë hetimit të këtij rasti janë arrestuar dy persona të dyshuar, një mbetet në kërkim policorë, si dhe janë gjetur prova se të dyshuarit dyshohet se kanë kryer veprat penale të fajdes dhe detyrimit për të cilat janë hetuar. Personat e arrestuar dyshohet se në këtë rast  kanë ushtruar presion dhe kërcënime ndaj viktimës me qellim të marrjes së interesit nga veprimtaria e fajdes dhe si rezultat i veprimeve të kundërligjshme personat e dyshuar i kanë shkaktuar dëme materiale viktimës në vlerën mbi 600.000 euro”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Kosovë

Kurti dhe Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen në Bruksel më 26 qershor, për të zhvilluar rundin e ri të dialogut për normalizim të raporteve, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Takimi u konfirmua nga zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, por pa dhënë detaje lidhur me agjendën e këtij takimi të  nivelit të lartë në kuadër të dialogut që do të ndërmjetësohet nga përfaqësuesi i lartë i bllokut për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, dhe i dërguari i posaçëm për dialogun, Mirosllav Lajçak.

Takimi i fundit Kurti-Vuçiq u zhvillua më 14 shtator të vitit 2023, por pa ndonjë përparim  konkret në zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve mes dyja vendeve.

Pas sulmit terrorist në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator të po këtij viti, diplomatët perëndimorë janë përpjekur disa herë të bindin Kurtin dhe Vuçiqin për vazhdimin e dialogut.

Continue Reading

Kosovë

Skulptura e Leotrim Ahmetit simbol i sakrificës së 1432 fëmijëve të vrarë në luftë

Published

on

Në 25-vjetorin e çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, tha se krahas shtatores së kryekomandantit legjendar, Adem Jashari, sheshi i këtij qyteti do ta mbajë edhe shtatoren e Leotrimit shtatëvjeçar që përfaqëson çdo viktimë të vrarë në luftën e Kosovës. 

“Në këtë datë në shënojmë dy momente të rëndësishme: ditën e çlirimit të Skenderajt dhe ditën e përkujtimit të dëshmorëve dhe martirëve të komunës sonë. Pa mbështetjen e shteteve mike, Kosovës vështirë do t’i vinte liria që ka pritur me shekuj.

Kjo pjesë e sheshit të qytetit tonë nga sot do të personifikohet nga dy figura që u bënë të njohura me historinë e tyre. Nga Adem Jashari që personifikon trimërinë dhe guximin e trimave të UÇK-së duke dhënë jetën në shërbim të lirisë së popullit shqiptare për liri dhe nga Leotrim Ahmeti që përfaqëson çdo viktimë të vrarë në luftën e Kosovës.

Pyetja e vetme që shtrohet më adresën e është se çfarë faji pati Leotrimi. Ai si 7 vjeçar në qendër të Skenderajt do të na ligjëroj mbi konventën e OKB-së për të drejtat e fëmijëve”, ka thënë Nura.

Në emër të familjes Ahmeti, foli Milaimi, i cili kërkoi që të ndërtohet një obelisk që përkujton të gjithë fëmijët e vrarë. Ai nuk la pa përmendur edhe ish-krerët e UÇK-së në Hagë.

“Dhembjes së Leotrimit sot i shtohet edhe më shumë mungesa e çlirimtarëve, e bashkëluftëtareve të Malushit (babait të tij) që po mbahen padrejtësisht në Hagë. Sa e sa Leotrima të tjera anë e mbanë Kosovës ranë që ne sot të gëzojmë e festojmë me dhimbje e krenari. Sot Leotrimi po kthehet në qytetin e tij të lindjes si një shembull i ndërgjegjes botërore të dhimbjes shekullore të shqiptarëve”, u shpreh Milaim Ahmeti.

Continue Reading

Trending