Xhudistet kosovare kanë vazhduar me paraqitje të suksesshme edhe në Azerbajxhan, ku që në ditën e parë të këtij turneu të vlefshëm për pikë olimpike, ato u stolisën me dy medalje, një të artë dhe një të argjendtë.

Nora Gjakova e fitoi të artën, pasi në finalen e kategorisë deri në 57 kilogramë, mposhti gjeorgjianen Eteri Liparteliani.

Deri në finale, Gjakova arriti duke i mundur të gjitha kundërshtaret e saj me Ippon.

Përndryshe, për Norën kjo është medalja e parë e artë për këtë vit, pasi që më herët gjatë vitit, në garën e Tbilisit dhe atë të Kazakistanit fitoi medaljet e argjendta. Paraprakisht, në kategorinë deri në 52 kilogramë, Distria Krasniqi fitoi medaljen e argjendtë, pasi në finale u ndëshkua tre herë duke humbur kështu luftën kundrejt xhudistet japoneze Kisumi Omori

Të ngjashme

Të tjera