Connect with us

Botë

Grenell: Plani për këmbim territoresh ishte i Këshilltarit për Siguri Kombëtare Bolton

Published

on

       I dërguari special i Presidentit Trump për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell,  në një prononcim televiziv dhënë rrjetit Fox News, e pranoi se plani për këmbim të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ishte ide e Xhon Boltonit, këshilltarit  për siguri kombëtare.

“Ai është njeri i cili më parë do të kacafytej nëpër lufta, dhe i cili do ta shtyente politikën në mënyrë të drejtpërdrejtë.   Nuk ishte Presidenti Trump, sepse ai nuk dëshiron që ne të hymë në luftë.  Tani unë e kam situatën time që po zhvillohet, për shkak të dallimeve të Xhon Boltonit me kryetarin, kur vijmë tek situata ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ne do t’i kemi të dyja palët të shtunën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë, që të flasim për një lëvizje historike, një marrëveshje, dhe mua më duhet pandalur ta luftoj këtë thashëthëme për këmbim të territoreve ndërmjet tyre, dhe kjo nuk është politikë e Trump-it, por kur të groposh më thellë, të dyja palët thonë se këtë po e thotë Boltoni.   Ndërsa unë po i luftoj të gjitha thashethemet e vazhdueshme,  për shkak se Boltoni e udhëhiqte politikën e vet, dhe jo atë të Presidentit Trump. “

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Botë

Përleshje fizike në parlamentin italian

Published

on

Një përleshje fizike mes deputetëve ka ndodhur më 13.06.2024 në parlamentin e Italisë.

Siç raporton Zëri i Amerikës, Leonardo Donno, deputet i Lëvizjes “5 Yje”, po përpiqej t’i vinte flamurin italian ministrit për Çështjet Rajonale, Roberto Calderoli gjatë një diskutimi mbi projekt-ligjin e diskutueshëm të qeverisë në lidhje me autonomitë lokale.

Incidenti mes këtyre dyve u shndërrua në përleshje masive mes deputetëve të grupeve të ndryshme parlamentare derisa bëhet e ditur se njëri nga  pjesëmarrësit në përleshje është larguar nga parlamenti në një karrige pacientësh.

Continue Reading

Botë

Qeveria e Sllovakisë konfirmon atentatin dhe plagosjen e kryeministrit Fico

Published

on

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, është plagosur në një atentat pasditen e sotme.

Fico, 59 vjeç, u dërgua në spital pasi ndaj tij u shkrepën katër plumba në stomak dhe gjoks në ngjarjen që ndodhi pranë Shtëpisë së Kulturës së Qytetit, Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit Bratislavë.

I dyshuari për plagosjen është arrestuar menjëherë pas të shtënave, raportuan gazetarët të cilët ishin në përcjellje të një aktiviteti të Ficos me mbështetësit .

Fico është kryeministër i Sllovakisë që nga fundi i vitit 2023

Continue Reading

Botë

Në Maqedoninë e Veriut sot ka nisur heshtja zgjedhore

Published

on

Në Maqedoninë e Veriut sot ka nisur heshtja zgjedhore pasi  nesër mbahet raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale

Heshtja zgjedhore përfundon më 24 prill në orën 19:00, kur mbyllen vendvotimet.

Si zakonisht, gjatë ditës së sotme në votimet paraprake  të drejtën e tyre qytetare do të kenë mundësi ta ushtrojnë të sëmurët dhe personat e pafuqishëm, të burgosurit në shtëpitë ndëshkuese-përmirësuese dhe personat në paraburgim, në shtëpitë e të moshuarve dhe shtetasit tanë jashtë vendit.

Zgjedhjet e shtatë presidenciale në Maqedoninë e Veriut do të mbahen të mërkurën,  më 24 prill, ndërsa raundi i dytë i mundshëm i tyre,  së bashku me zgjedhjet parlamentare, është caktuar pas dy javësh, më 8 maj.

Continue Reading

Trending