Connect with us

Ferizaj

Mbledhje përkujtuese për ish-Kryeprokurorin Ekrem Shabanin

Published

on

Me rastin e vdekjes së ish-kryeprokurorit Ekrem Shabanit, u mbajt mbledhja komemorative në Teatrin “Adriana Abdullahu”, në Ferizaj, në të cilën familjarët, kolegët e tij dhe qytetarët nderuan kujtimin për të. Duke folur për veprimtarinë e të ndjerit Shabani si avokat, Kryetari i Odës së Avokatëve Behar Ejupi, ndër të tjera tha.

“Kam pas fatin si Avokat të mbajë gjykime me të dhe me veprimet e tij, me kulturën e tij, me respektin e tij, ka ditë që neve si avokat të na afroj dhe me të vërtetë, tek ne të mbjellë një respekt shumë të madh,  dhe të kemi dashuri të veçantë ndaj tij si njeri. Për Odën, vërtetë është një humbje e madhe, shkuarja e Ekrem Shabanit, mirëpo në të ardhmen çdo herë Oda e Avokatëve por edhe unë si avokat, do të kem respekt për familjen e tij lidhur me atë se çfarë ai ka mbjellur tek ne si avokatë të rinj , por edhe te unë.

Behar Ejupi – Kryetar i Odës së Avokatëve
Behar Ejupi – Kryetar i Odës së Avokatëve

Për punën e të ndjerit si kryeprokuror, foli kryeprokurori aktual Shukri Jashari.

“Më lejoni që në emër të prokurorisë themelore në Ferizaj të ju shprehi ngushëllime më të sinqerta familjes dhe kolegut tonë Vetonin për humbjen e babit të tij. Sot ju shprehi ngushëllime të gjithë kolegëve që e patën rastin që të punojnë me ish prokurorin e prokurorisë komunale, në Ferizaj, Ekrem Shabanin. Ish prokurori shërbeu në prokurori komunale në Ferizaj, për një dekadë të tërë, duke qenë shembull i një njeri me një integritet të lartë, profesionalizëm e me vlera të larta njerëzore, humbja e tij është e madhe jo vetëm për familjen Shabani por edhe për sistemin e drejtësisë.”

Shukri Jashari – Kryeprokuror i Ferizajt
Shukri Jashari – Kryeprokuror i Ferizajt

Kurse Sahit Krasniqi, ushtrues i detyrës si kryetar i Gjykatës Themelore në Ferizaj, shprehu dhembjen dhe habinë për humbjen e kolegut Shabani.

“Nuk është lehtë sot të zgjedhësh fjalët lamtumirëse për familjen tuaj, për kolegun tonë, sepse as njëri prej nesh nuk e kishte menduar një çast si ky apo një arsye të rëndë si kjo sot këtu sepse asnjëri prej nesh as që e kishte çuar në mendje se kolegu ynë me gjallërinë që kishte me dëshirën dhe vullnetin që kishte dhe punën, do të nisej kaq pa pritur për t’u ndarë nga ne, e nga të gjithë njerëzit që e donin e respektonin siç deshi edhe ai që ne të kemi respekt për të.” 

Sahit Krasniqi – U.D Kryetar i Gjykatës Themelore në Ferizaj
Sahit Krasniqi – U.D Kryetar i Gjykatës Themelore në Ferizaj

Të pranishmit, në emër të familjes Shabani i falënderoi Fitim Shabani

“Faleminderit për të gjithë ju që keni ardhur sot na keni zvogëluar dhimbjen edhe e keni ndarë dhimbjen me ne si familjarë. Për mu sot është shumë e vështirë para jush t’i flasë këto fjalë për veç që flas për babin flasë për një mik dhe një bashkëpunëtorë me të cilin e fillova karrierën dhe i cili ma la në dorë gjithë atë dituri të tij, urtësinë dhe gjitha vlerat e tij të cilat do të mundohem t’i përçoj dhe t’i ndjek gjatë gjithë jetës. Baba ti sot na le, përkujtimi do të mbetet gjithmonë mes nesh.”

Fitim Shabani –  Djali i të ndjerit
Fitim Shabani –  Djali i të ndjerit

 Varrimi i të ndjerit u bë në vendlindjen e tij në fshatin Gaçkë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ferizaj

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Published

on

Policia e Ferizajt  ka arrestuar personin e kërkuar L.Q ( M/K) i moshës 25 vjeç.  

Ai u arrestua, të hënën,  më 15.04.2024 rreth orës 15:00, në një qendër tregtare në afërsi të stacionit policor në Ferizaj, pasi ishte shpallur në kërkim me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprat penale ‘‘Rrezikim i trafikut publik” dhe “Kalim i paautorizuar i vend kalimeve kufitare ” , për të cilat është dënuar me 72 ditë burgim.

Pas kompletimit të dokumentacionit i arrestuari është dërguar në vuajtje të dënimit.

Continue Reading

Ferizaj

I dyshuari për vrasjen dhe plagosjen në Ferizaj dërgohet në mbajtje për 48 orë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka bërë të ditur se është dërguar në mbajtje për 48 orë i arrestuari V.A., i dyshuar për vrasjen e ish gruas (21 vjeçe) dhe plagosjen e vëllait të mitur (15 vjeç) të viktimës.

Sipas prokurorisë, dorasi dyshohet për veprën penale “vrasja”, ndërsa brenda afatit ligjor ndaj të dyshuarit do të parashtrohet edhe kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit.

“I dyshuari në këtë rast, me iniciale V.A., me vendim të Prokurorit të Shtetit, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vrasja” sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme, rreth orës 14:40, në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj, kurse i dyshuari është arrestuar rreth orës 15:15.

Si pasojë e të shtënave, viktima 21 vjeçare ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kurse i plagosuri, vëllai i viktimës, i moshës së mitur është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Mjeku kujdestar, Sefedin Fazliu tha se i plagosuri është pranuar me plagë shpuese nga arma e zjarrit në parakrahun e djathtë dhe pas intervenimit kirurgjik i është hequr plumbi .

Më pas, pacienti është transferuar për trajtim në repartin e ortopedisë në spitalin e Ferizajt, tha Fazliu.

Continue Reading

Ferizaj

Vrasja në Ferizaj – I arrestuari është ish-bashkëshorti i viktimës

Published

on

Prokuroria themelore në Ferizaj ka konfirmuar se i dyshuar për vrasjen e një gruaje (21 vjeç) dhe plagosjen e një të riu, pasditen e sotme në Ferizaj është ish-bashkëshorti i viktimës.

Sipas prokurorisë në Ferizaj, dyshoohet që motivi është te një mosmarrëveshje mes ish-bashkëshortëve. Ata janë takuar afër Qendrës për Punë Sociale dhe aty ka ndodhur rasti.

Siç mësohet, dy ish-bashkëshortët  ishin në proces të ndarjes dhe kanë pasur mosmarrëveshje për çështjen e kujdestarisë së fëmijëve, kurse i plagosuri është vëllai i viktimës.

 I dyshuari ka kërcënuar edhe një punëtore sociale në këtë qendër, derisa pas të shtënave ai ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes kur edhe u arrestua nga Policia.

Njoftimi i Policisë:

“ Me datën 12.04.2024 në ora 14:40 kemi pranuar një informatë se në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj ka të shtëna me armë zjarri . Për pasojë,  nga të shtënat e armës sê zjarrit një person e gjinisë femërore ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, kjo është konfirmuar nga mjekët kujdestarë, ndërsa është plagosur një person mashkull , i cili është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

I dyshuari pasi ka shtënë me armë zjarri është larguar nē drejtim të panjohur.

Ekipe të policisë menjëherë kanë rrethuar zonën dhe në ora 15:15 kanë arritur që tê arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje.

Ekipe të hetuesve dhe krimteknikët  janë në vendin e  ngjarjes të cilët janë duke e ekzaminuar vendin e ngjarjes,  ndërsa për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Trending