Forcat okupuese të Federatës Ruse që tashmë tri ditë po tentojnë të marrin nën kontroll kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, kanë filluar të shënjestrojnë edhe ndërtesa me banorë. Në videon e publikuar nga Minisitria e Mbrojtjes së Ukrainës, shihet momenti kur një raketë e telekomanudar ruse godet ndërtesën 22 katëshe të banimit, në të cilin gjendeshin civilë.

Sipas autoriteteve Ukrainase, ushtria e Rusisë brenda vetëm 2 ditësh ka pësuar humbje të mëdha në njerëz dhe në teknikë ushtarake: mbi 1000 ushtarë të vrarë, 14 aeroplanë dhe 8 helikopterë të rrëzuar, 102 tanke, 536 autoblinda, 15 topa, 1 Sistem Raketor BUK, 17 automjete të tjera të shkatërruara.

Të ngjashme

Të tjera