Connect with us

Kosovë

Përkujtohen 21 policët e rënë në detyrë

Published

on

Me rastin e shënimit të ditës memoriale për zyrtarët policorë të rënë në kryerje të detyrës, të martën është organizuar ceremonia memoriale në nderim të tyre.

Të pranishëm ishin personalitete të larta shtetërore, korri diplomatik, përfaqësues të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare, familjarë të policëve të rënë në kryerje të detyrës.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, duke për kujtuar rënien e 21 policëve gjatë kryerjes së detyrës, tha se ata ranë duke e mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit.

Konjufca tha se Policia e Kosovës falë punës së saj është bërë institucioni më të besueshëm të popullit tonë.

“26 korriku është data e policëve heronj të vendit tonë. të cilët nuk kursyen as vetën në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial. E gjithë kjo sakrificë u bë për mbrojtje të vendit tonë. Sot po shënojmë 22 vite të këtij institucioni bosht të shtetit tonë. Me punën e tyre të palodhshme, Policia e Kosovës është shndërruar në institucionin më të besueshëm të popullit tonë. 21 policët e rënë në sundim të ligjit e të paqes në vendin tonë, sot këtu i kujtojmë 21 heronjtë tanë. Në këtë ditë e shënojmë edhe rënien e heroit tonë Enver Zymberit, i cili sa ishte në vendosje të rendit dha jetën në mbrojtje të integritetit dhe sovranitetit të vendit tonë”, tha Konjufca.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha se polici ka rol integral në shoqëri, e jo rol përfaqësues të dhunës shtetërore, ndërsa shtoi se organet e rendit duhet të veprojnë “shpejt e drejt në zbardhjen e vrasjes së Enverit dhe të gjithë të tjerëve”, raporton EO.

“Zyrtarët tanë policorë do të ishin me të suksesshëm sikur të mos përballeshin me faktin se ligji ka çaluar kundër strukturave kriminale. Ka çaluar ndaj strukturave paralele, dhe veprimtaria e sigurimit të rendit shtetëror është ndeshur me struktura që nuk e duan ekzistencën si shtet e shoqëri”, tha Sveçla.

Ai potencoi se vizion i Policisë së Kosovës është mbrojtja e shtetit, ndërsa tha se profesionalizmi i policisë është i lidhur me shoqërinë.“Krimi nuk ka uniformë, është fenomen që dëmton ekonominë e tregtinë, dhe pengon zhvillimin e vendit. Krimi është fenomen që vepron kundër sovranitetit dhe tenton të veprojë si alternativë ndaj shtetit. Përballë krimit pa uniformë, polici ka uniformë, atë të shtetit”, deklaroi Sveçla.

Ministri i Punëve të Brendshme theksoi se Qeveria do ta sigurojë veprimtarinë e Policisë, duke thënë se puna e zyrtarit policor nuk do të mund të shpërblehet kurrë.

“Ta dini se bijtë dhe bijat tuaja do të jenë udhërrëfyesit tanë. Do të mbajmë përjetësisht përkujtimin për ta”, u tha Sveçla familjarëve të policëve të rënë në detyrë.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, deklaroi se vepra e 21 zyrtarëve policorë të rënë, do të respektohet gjithmonë, në piedestalin më të lartë.

Ai iu bëri thirrje policëve që punën ta kryejnë me profesionalizëm.

“Ne jemi të vetëdijshëm që puna policore nuk është e zakonshme. Përballja me krimin është përballja me njerëzit që i keqtrajtojnë viktimat”, tha ai.

Që nga themelimi i Policisë së Kosovës, në krye të detyrës kanë rënë: Lazim Rexhepi, Danush Hasani, Hajdar Ahmeti, Sabahate Tolaj, Isuf Haklaj, Arsim Rrustolli, Ilir Llapatinca, Driton Mehana, Abedin Mustafa, Avni Kasumi, Triumf Riza, Slavisa Milovanoviq, Musin Krasniqi, Enver Zymeri, Jahi Maliqi, Nebih Ramadani, Shemsi Gashi, Armend Trena, Malsor Dashi, Izet Demaj dhe Sami Thaqi.

Për nder të Ditës së policëve, pati parakalim të trupave të Policisë së Kosovës.

Kosovë

Deri më tani shtatë të arrestuar në rastin “AlbKings”

Published

on

Është mbyllur përfundimisht grupi “Albkings”, që dyshohej për publikim të jashtëligjshëm të fotove intime dhe të dhënat personale të qytetarëve në rrjetet sociale.

Kjo u bë e ditur gjatë një konference për media  të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, gjatë së cilës, prokurorja e rastit, Erza Bajrami – Kastrati, dha detaje rreth hetimeve duke konfirmuar njëherazi edhe  arrestimin deri më tani të shtatë personave.

“Me 14 prill është lëshuar aktvendim për ndalimin e njërit prej administratorëve të AlbKings. I njëjti dyshohet për veprën penale vjedhja e identiteteve dhe kredencialeve. Me 23 prill, është ndaluar edhe personi i dytë i gjinisë femër, e përfshirë në këtë rast, duke qenë njëra nga administratoret e këtij grupi, ka kryer të njëjtën vepër si personi i parë. Me 23 maj, pas hetimeve të vazhdueshme, prokuroria ka arritur të lëshojë aktvendim për ndalimin e personit të tretë, saktësisht administratorit kryesor dhe themeluesit të grupit. Ndaj të njëjtit prokuroria ka parashtruar kërkesë për paraburgim dhe kjo është miratuar nga Gjykata. Me lejoni të theksoj se në saje të bashkëpunimit të Prokurorisë, Policisë dhe qytetarëve kemi arritur t’i identifikojmë dhe arrestojmë shtatë persona të përfshirë në këtë rast penal”, theksoi Bajrami-Kastrati.

Derisa kryeprokurori i Prishtinës Zejnullah Gashi, theksoi se ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa përket veprave penale që do të ndiqen.

“Ju njoftoj se Prokuroria në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka arritur me sukses të gjurmojë, zbulojë dhe të arrestojë të gjithë kryesit të veprave penale të vjedhjes së identitetit dhe kredencialeve. Marrë parasysh se jemi duke hetuar ende, kërkojmë që të kurseheni sa i përket pyetjeve, pasi që mund të cenojmë konfidencialitetin dhe integritetin e hetimeve. Ka gjasa që të zgjerohen hetimet edhe sa i përket personave që do të ndiqen edhe sa i përket veprave penale që do të ndiqen”, tha Gashi.

Continue Reading

Kosovë

LDK kërkon dorëheqjen e Kurtit dhe pastaj zgjedhje

Published

on

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm ka miratuar unanimisht qëndrimin për zgjedhjet e parakohshme, duke thënë se së pari duhet të dorëhiqet kryeministri Albin Kurti, pastaj të bëhet shpërndarja e në fund të caktohet data e zgjedhjeve.

Me këtë qëndrim, LDK-ja edhe zyrtarisht ka refuzuar nismën e kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili propozoi që tri partitë opozitare, PDK, LDK dhe AAK të iniciojnë nismën për shpërbërjen e kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Në një njoftim në Facebook, LDK-ja ka thënë se është e gatshme për zgjedhjet kurdo që mbahen në Kosovë “prandaj është e vetmja parti që po bën të gjitha përgatitjet dhe po vazhdon takimet me qytetarë anë e kënd vendit”.

Continue Reading

Kosovë

Krasniqi i habitur me refuzimin e LDK-së dhe AAK-së për zgjedhjet e parakohshme

Published

on

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka njoftuar se mundësia për shpërndarjen e Kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme tashmë është ezauruar.

Krasniqi, në një konferencë për media tha se thirrja dhe propozimi i PDK-së për koordinim mes partive më të mëdha politike lidhur me këtë proces nuk e ka gjetur mbështetjen e nevojshme.

“Unë mund të hamendësoj për arsyet e gatishmërisë deklarative së partisë në pushtet për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, por vërtetë jam i habitur nga mosgatishmëria e partive opozitare për ta bërë një gjë të tillë, sepse mos shkuarja në zgjedhe efektivisht po ia zgjatë mandatin pushtetit aktual. Më lejoni të ritheksoj se Partia Demokratike e Kosovës ka qenë dhe është gjithmonë e gatshme për cilindo variant që mundëson zgjedhje të parakohshme dhe largimin e kësaj Qeverie”, është shprehur kreu i PDK-së.

Krasniqi theksoi se edhe për PDK-në dorëheqja ka qenë mënyra e preferuar e shkuarjes në zgjedhje, por mundësi reale në tavolinë ishte vetëm shpërndarja e Kuvendit, andaj siç u shpreh, nuk e kupton se pse LDK-ja dhe AAK-ja nuk e mbështetën idenë e shkuarjes në zgjedhje përmes shpërndarjes së Kuvendit.

Kreu I PDK-së tha se një gjë të tillë nuk e mban në mend të ketë ndodhur në historinë e demokracisë parlamentare.

“Refuzimi për të shkuar në zgjedhje të hershme, për mua vërtet mbetet befasues. Nuk dëshiroj të spekuloj se a janë të papërgatitura partitë opozitare, a kanë nevojë për kohë më shumë, por një gjë e di, nuk më kujtohet ndonjë rast tjetër në historinë e demokracisë parlamentare ku Qeveria thotë ‘ejani të shkojmë në zgjedhje, jam e gatshme’, e opozita thotë ‘jo, vazhdoje mandatin deri në fund’. Këtë e kam të vështirë ta kuptoj, por e kam të vështirë edhe ta arsyetoj”, tha Krasniqi.

Propozimin për shpërndarjen e Kuvendit, PDK e ka dhënë në mbledhjen e Këshillit Drejtues qysh në korrik të vitit 2023 dhe e ka përsëritur në mbledhjen e radhës në shkurt të këtij viti, duke vlerësuar se vendi ka nevojë për një Qeveri të re, kredibile, të aftë dhe të përgjegjshme, e cila rikthen Kosovën në kursin e zhvillimit dhe integrimit.

Continue Reading

Trending