Connect with us

Ferizaj

Largoi kontenjerët, “Pastërtia” me zgjidhje “kreative” për mbeturinat në rrugën “Toni Blair”

Published

on

Kompania Rajonale e Mbeturinave “Pastërtia”, të martën mori vendim që kontenjerët në rrugën “Toni Blair” në Ferizaj t’i largojë përkohësisht.

Për tërheqjen e mbeturinave në këtë rrugë, “Pastërtia” gjeti një zgjidhje kreative.

Kjo kompani vendosi që katër herë në ditë, të dërgojë në këtë rrugë një kamion i cili do të qëndrojë aty për 15 minuta dhe tu mundësojë banorëve të kësaj rruge dhe bizneseve që gjatë kësaj kohe të hudhin mbeturinat direkt në kamion.

Sipas njoftimit të “Pastërtisë”, ky vendim do të mbetet në fuqi deri në vendosjen e kontenjerëve statik në këtë rrugë.

Në orën 17:00, sot ekipi i TV TEMA doli në rrugën “Toni Blair” për të parë aktivitetin jo të zakonshëm të “Pastërtisë”.

Në kohën kur mbërriti kamioni i kësaj kompanie, ferizajasit e asaj ane u treguan të vëmendshëm dhe menjëherë dolën për të hedhur bërllokun në kamion.

Megjithatë disa ferizajas nuk ishin treguar të duruar për të hedhur mbeturinat drejt e në kamion por kishin krijuar një deponi në vendin ku kanë qenë kontenjerët më parë.

Pavarësisht se në njoftimin e “Pastërtisë” thuhej se qytetarët duhet të shkojnë e të hudhin bërllokun vet në kamion, punëtorët e larguan deponinë e krijuar.

Në njoftimin e vet, “Pastërtia” nuk tregon se kur mund të vendosen kontenjerët statik në këtë hapësirë dhe se sa do të zgjasë kjo zgjidhje “kreative”.

Ferizaj

Arrestohen 6 persona pas përleshjes në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar 6 persona të dyshuar për pjesëmarrje në përleshje.

Në raportin 24 orësh bëhet e ditur se rasti ndodhi më 29.05.2024 rreth orës 14:00 kur pas një mosmarrëveshje në trafik, gjashtë meshkuj kosovarë  janë përleshur fizikisht në mes vete.

Si pasojë, dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar tretman mjekësor.

Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit, 4 të dyshuar dërgohen në mbajtje, ndërsa 2 të tjerë  lirohen në procedurë të rregullt.

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi u raportua se sulmoi familjaren

Published

on

Një grua në Shtime ka raportuar në polici se pas një fjalosjeje është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës (28.05.2024) rreth orës 16:30.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje,

Continue Reading

Ferizaj

Arrestohet pasi sulmoi dhe lëndoi policin në Ferizaj

Published

on

Policia në Ferizaj ka arrestuar një person pasi i njëjti ka fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare.

Në raportin e policisë thuhet se i dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se i njëjti i kishte fyer zyrtarët policorë derisa ishin ne kryerje të detyrës zyrtare. I dyshuari gjatë arrestimit ka shfaqur rezistencë si dhe  ka sulmuar një zyrtar policor duke i shkaktuar lëndime trupore. Zyrtari policor ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit,  është dërguar në mbajtje . “

Continue Reading

Trending