Connect with us

Arbëri

Shqipëria fillon hetimet ndaj spiunëve rusë që tentuan të hyjnë në uzinën ushtarake

Published

on

Autoritetet shqiptare po i hetojnë dy shtetasit rusë dhe një ukrainas të arrestuar në uzinën ushtarake të Gramshit për spiunazh.

Tre të dyshuarit janë duke u mbajtur në arrest për veprat penale “goditje për shkak të detyrës”, “dhënie e informatave sekrete” dhe “sigurim i informatave”.

Policia dhe Prokuroria në Elbasan janë duke i hetuar provat materiale të sekuestruara nga të dyshuarit, përfshirë automjetin me të cilin lëviznin, laptopë, dronë dhe aparate celulare.

Dy ushtarë shqiptarë, roje të fabrikës së prodhimit të armëve në qytezën e Gramshit, janë sulmuar të shtunën nga dy shtetas rusë dhe një ukrainas.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, “tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase kanë tentuar të hyjnë në uzinë. Menjëherë kanë reaguar efektivët që ishin duke ruajtur uzinën, por gjatë përpjekjeve për t’i ndaluar tre shtetasit e huaj, janë lënduar dy ushtarakët tanë, të cilët janë nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Traumës në Tiranë”.

Pas kritikave të shumta ndaj forcave të sigurisë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, mbrojti autoritetet shtetërore duke thënë se “institucionet kanë funksionuar siç duhet“.

Presidenti i vendit, Bajram Begaj, u bëri thirrje autoriteteve për zbardhjen e ngjarjes dhe parandalimin e situatave që cenojnë sigurinë kombëtare.

“Jam në komunikim të vazhdueshëm me strukturat e sigurisë, Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, strukturat e shërbimeve informative dhe ato ligjvënëse, të cilat i inkurajoj dhe i mbështes për të vazhduar punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes”, tha presidenti Begaj.

Edhe ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, tha se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me Shqipërinë, “teksa autoritetet hetojnë plotësisht për të përcaktuar faktet dhe për të vënë para përgjegjësisë autorët”.

Tre të dyshuarit për spiunazh, në dëshmitë e tyre kanë thënë se janë fotografë dhe se kanë blog ku postojnë kryesisht foto dhe video të ish-bazave ushtarake të Bashkimit Sovjetik.

Ata kanë thënë se fotografojnë kryesisht territore ushtarake që janë të braktisura dhe që nuk përdoreshin më nga shteti.

Gjithashtu, ata kanë treguar se kanë fotografuar bunkerë dhe tunele të nëndheshme, si dhe vende të uzinës, territore të braktisura.

Uzina e Gramshit është një ndër tri uzinat ushtarake të Forcave të Armatosura dhe që është përfshirë në procesin e demontimit dhe shkatërrimit të municioneve të tepërta./REL

Arbëri

Nga incidenti me armë zjarri mbetet i vrarë këngëtari Amar Ismani

Published

on

Në një përleshje me armë zjarri që ndodhi mbrëmë në Shkup, në lokacionin e njohur si Rruga e Plastikave mbeti i vrarë këngëtari shqiptar, Amar Ismani.

Në incident janë përfshirë disa persona ndërsa janë plagosur edhe tre të tjerë.

Lajmin për vdekjen e artistit e bëri të ditur edhe vëllai i tij, Edin Ismani në rrejtin social Facebook.

Continue Reading

Arbëri

Në Tiranë arrestohen 4 kosovarë për trafikim armësh

Published

on

Policia e Tiranës ka arrestuar në flagrancë 4 shtetas të Kosovës të dyshuar për trafikim të armëve dhe municioneve. Në këtë aksion u  sekuestruan 10 armë zjarri.

Gjatë operacionit, në vend parkimin e një terminali autobusësh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

Sipas policisë, transporti i armëve u realizua me një autobus që drejtohej nga i dyshuari E.Th. dhe nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar për shitje në Tiranë me çmim prej 1500-3000 euro.

Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë edhe në disa raste të tjera.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë.

Continue Reading

Arbëri

Nga mesnata ka filluar heshtja zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Nga mesnata, në Maqedoni të Veriut, filloi heshtja zgjedhore në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare që përfundon me mbylljen e vendvotimeve më 8 maj në orën 19.

Më 8 maj, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale qytetarët do të mund të zgjedhin mes kandidatit për president nga koalicioni për Ardhmëri Evropiane, presidenti aktual i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pandarovski dhe Gordana Siljanovska- Davkova, kandidate e partisë opozitare VMRO DPMNE.

Për këto zgjedhje parlamentare u dorëzuan 17 lista kandidatësh, 16 nga partitë dhe koalicionet politike dhe një nga një grup zgjedhësish. Në zgjedhje marrin pjesë 61 parti. Prej tyre, 11 në mënyrë të pavarur dhe 50 në pesë koalicione.

Sot, një ditë para zgjedhjeve, të parët votojnë të sëmurët dhe të pafuqishmit, të burgosurit, të moshuarit dhe të regjistruarit nga diaspora, por vetëm për zgjedhjet presidenciale.

Continue Reading

Trending