Connect with us

Botë

Kualifikime interesante në Hungari, Russell merr Pole Position

Published

on

Sapo kanë përfunduar kualifikimet për garën e Formula 1 në Hungari dhe është George Russell i Mercedes që ka fituar Pole Position dhe nesër do të niset i pari në garë, raporton TV TEMA.

Menjëherë pas tij vjen dyshja e Ferrarit, Carlos Sainz dhe Charles Lecler që luftuan deri në fund për Pole Position por që në fund britaniku i Mercedesit doli të jetë më i shpejtë.

Nga vendi i katërt do të niset Lando Norris me bolidin e tij McLaren, kurse menjëherë pas tij në vendin e pestë dhe të gjashtë do të jenë dyshja e Alpine, francezi Esteban Ocon dhe spanjolli Fernando Alonso që edhe një herë po tregojnë që bolidi i sivjetëm i Alpine F1 ka kapacitet të luftojë për pikë.

Lewis Hamilton i Mercedes u rendit i shtati, derisa shoku i tij i skuadrës Russell doli i pari në kualifikime.

Ishte ish shoku i skuadrës së Hamilton, Bottas që tani garon me Alfa Romeon që u rendit i teti, kurse Riccardo i McLaren i nënti.

Dyshja e Red Bull-it, Verstappen dhe Perez zhgënjyen sot, kandidati për kampion bote Verstappen u rendit i dhjeti në kualifikime pas telashe me bolid kurse Perez vetëm i njëmbëdhjeti.

I dymbëdhjeti u rendit kinezi Zhou i Alfa Romeo, kurse i trembëdhjeti dhe i katërmbëdhjeti, Magnussen i Haas dhe Stroll i Aston Martin respektivisht.

Nga vendi i pesëmbëdhjetë nesër do të niset djali i legjendës së sportit Schumacher, Mick Schumacher që garon me Haas F1 Team.

Në pozitën e gjashtëmbëdhjetë u rendit japonezi Tsunoda i Alpha Tauri, kurse i shtatëmbëdhjeti Alex Albon i Williams.

Sebastian Vettel, katër herë kampioni i botës do të niset nga vendi i tetëmbëdhjetë kurse Gasly dhe Latifi do të nisen të fundit.

Rendita e plotë:

 1. George Russell, Mercedes
 2. Carlos Sainz, Ferrari
 3. Charles Leclerc, Ferrari
 4. Lando Norris, McLaren
 5. Esteban Ocon, Alpine F1
 6. Fernando Alonso, Alpine F1
 7. Lewis Hamilton, Mercedes
 8. Valtteri Bottas, Alfa Romeo
 9. Daniel Riccardo, McLaren
 10. Max Verstappen, Red Bull
 11. Sergio Perez, Red Bull
 12. Zhou Guanyu, Alfa Romeo
 13. Kevin Magnussen, Haas F1
 14. Lance Stroll, Aston Martin
 15. Mick Schumacher, Haas F1
 16. Yuki Tsunoda, Alpha Tauri
 17. Alex Albon, Williams
 18. Sebastian Vettel, Aston Martin
 19. Pierre Gasly, Alpha Tauri
 20. Nicholas Latifi, Williams

Botë

Bitcoin me rekord historik – kalon vlerën mbi 71 mijë dollarë

Published

on

Çmimet e Bitcoin shënuan një rekord të ri, pasi në orën 8:25 të mëngjesit të sotëm, arriti vlerën 71,644 dollarë derisa më pas pësoi një rënie të lehtë.

Që nga fillimi i vitit, tregu financiar shfaqi tendencën e rritjes të Bitcoin, pasi më 1 janar tregtohej me vlerën prej 44.100 dollarë derisa rritja e jashtëzakonshme filloi nga fundi i shkurtit, kur shënoi vlerën tregtare prej 68,342 dollarë.

Nëse krahasojmë me vlerën e para 6 muajve, kur më 11 shtator vlera e kësaj kriptovalute ishte pak mbi 25 mijë dollarë, Bitcoin sot shënoi rritje mbi 183 %.

Continue Reading

Botë

Bosnje-Hercegovina goditet prej një tërmeti rreth 4-shkallësh

Published

on

Sarajeva dhe rrethina e saj janë goditur në mëngjesin e së hënës prej një tërmeti rreth 4 shkallësh të Rihterit, sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare dhe Institutit Federal të Hidrometeorologjisë.

Tërmeti 3.9 shkallë është regjistruar rreth orës 9:22 afër Sarajevës.

Thellësia e tërmetit ka qenë gjashtë kilometra.

Qytetarët e Sarajevës kanë thënë se tërmeti është ndjerë shumë dhe ka zgjatur disa sekonda.

Deri më tani nuk është raportuar për ndonjë dëm material.

/REL/

Continue Reading

Botë

Katër të vdekur nga zjarri në Tivar të Malit të Zi

Published

on

Tre të mitur dhe një i person i moshës madhore kanë vdekur nga zjarri që shpërtheu mëngjesin e 15 shkurtit në një vendbanim rreth orës katër në një lagje të banuar me romë në Tivar, në Mal të Zi.

Zjarri, që shpërtheu rreth orës 04:00, përfshiu disa objekte dhe më pas u njoftua zjarrfikësja.

Siç tha prokurorja Mirjana Tankosiq Vuçiniq për Radion Evropa e Lirë, katër trupat e pajetë u gjetën në vendngjarje.

“Kemi gjetur katër baraka të djegura dhe katër trupa të djegur në to. Shkaku i zjarrit do të dihet pas vlerësimit të ekspertëve”, tha ajo.

Zjarri përfshiu një lagje të improvizuar ku jetojnë kryesisht romë. Këshilli i Romëve në Mal të Zi tha se kjo tragjedi tregon se sa është e nevojshme shpërngulja e familjeve rome nga lagje të tilla.

“Fakti që shumë familje detyrohen të jetojnë në baraka të parafabrikuara, pa kushte dhe siguri adekuate, është një problem serioz social. Pa mbështetjen dhe masat e duhura mbrojtëse, këto familje janë të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh të aksidenteve siç është ky zjarr”, tha këshilli.

Këshilli i Romëve u bëri thirrje autoriteteve shtetërore që të përmirësojnë kushtet e banimit për popullatën rome në Tivar dhe në mbarë Malin e Zi.

/REL/

Continue Reading

Trending